Description
Specifications:
nMinimum Capacity: 1300mAh
nConfiguration: 3S1P 11.4V
nDischarge Rate: 60C
nMax Burst discharge Rate: 120C
nWeight): 92g
nDimensions: 73mm(Length) x 34mm(Width) x 17mm(Height)
nConnector: XT60
n
n



Specifications: nMinimum Capacity: 1300mAh nConfiguration: 3S1P 11.4V nDischarge Rate: 60C nMax Burst discharge Rate: 120C nWeight): 92g nDimensions: 73mm(Length) x 34mm(Width) x 17mm(Height) nConnector: XT60 n n
Specifications:
nMinimum Capacity: 1300mAh
nConfiguration: 3S1P 11.4V
nDischarge Rate: 60C
nMax Burst discharge Rate: 120C
nWeight): 92g
nDimensions: 73mm(Length) x 34mm(Width) x 17mm(Height)
nConnector: XT60
n
n



| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Is Electric | No Battery |
| Wheelbase | Screws |
| Is it battery/power supply | N |
| Is it charger/adapter | N |
| Is Batteries Included | No |
| Size | 73*34*17mm |
| Technical parameters | value 2 |
| Model Number | For 4 Axis UAV Quadcopter |
| For Vehicle Type | Helicopters |
| Tool Supplies | Battery |
| Four-wheel Drive Attributes | Battery |
| Remote Control Peripherals/Devices | Battery |
| Upgrade Parts/Accessories | Lithium Battery |
| RC Parts & Accs | Batteries – LiPo |
| Material | Metal |
| Recommend Age | 14+y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Brand Name | FT.BURST |
| Pack Quantity | 1PC, 2pcs, 4pcs |
Reviews
There are no reviews yet.