Description


















| Weight | 0.21 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 8 × 7 cm |
| Output Power | ≤37.5 |
| Data Transmission | No |
| Package | Yes |
| Use | Standard Battery, Vehicles & Remote Control Toys |
| Model Number | n8 |
| Display screen | Yes |
| Intelligent Charge | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Type | Electric |
| Brand Name | HTRC |
| Certification | None |
| Remote Control Peripherals/Devices | Battery Charging Units |
| Material | Composite Material |
| RC Parts & Accs | RC Car Charger |
| Suitable Battery type | NiCd/NiMH battery |
| Input | 110-240V AC |
| Max Power | 20W |
| Charging Model | pre-charged, steady current, monitoring, automatic protection |
| Output Current | 2A |
| Socket Standard | AU Plug, EU Plug, UK Plug, US Plug |
Reviews
There are no reviews yet.