Description
























































































| Weight | 1.150 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 15 × 19 cm |
| Brand Name | NONE |
| Recommend Age | 14+y |
| Is Electric | Lithium battery |
| Is Batteries Included | Yes |
| Material | Plastic |
| Throttle servo | Remote control car |
| Torque | Rc Car |
| Model Number | Q218 |
| Power Source | 7.4V 500mAh |
| Controller Mode | MODE2 |
| Wheelbase | Rc Car |
| Certification | CE |
| Tire Track | Rc Car |
| Dimensions | 24CM*15CM*12CM |
| Remote Distance | 50m |
| Type | Car |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:18 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | Yes |
| Features | Remote Control |
| Power | Yes |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Design | Cars |
| Warning | Not for kids under 3 months |
| Warranty | Not for kids under 3 months |
| Control Channels | 4 channels |
| Steering servo | electric car |
| Flight Time | 30minutes |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
| Color | Black, Silvery |
Reviews
There are no reviews yet.