Description




















Note: The RS version does not have a battery charger and needs to be purchased separately. Please pay attention when placing an order, thank you!!




















| Weight | 6.600 kg |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 37 × 36 cm |
| Brand Name | FMS |
| Recommend Age | 14+y |
| Is Electric | No Battery |
| Is Batteries Included | No |
| Material | Metal, Plastic |
| Controller Mode | MODE2 |
| Certification | CE |
| Type | Car |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, Remote Controller |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:10 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Remote Control |
| Design | Dirt Bike |
| Control Channels | 6 channels |
| Discovery Product Size | 609X293X341mm |
| Range Rover Product Size | 588X263X290mm |
| Defender Product Size | 577X243X337mm |
| Discovered wheelbase | 321mm |
| Range Rover wheelbase | 321mm |
| Defender wheelbase | 326mm |
| Motor | 550 brushed motor |
| Color | Defender D110 RS, Discovery RS, Range Rover RS |
Reviews
There are no reviews yet.