Description




























198 in stock




























| Weight | 1.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 14 × 21 cm |
| Is Electric | Lithium Battery |
| Anti-wind Ability | '- |
| Drone Weight | 47.14 |
| Takeoff Weight | '- |
| Transit Time (Days) | '- |
| Video Capture Resolution | Other |
| Operator Skill Level | Beginner\, Intermediate\, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Certification | CE |
| Model Number | Aquila16 FPV Kit |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | Self-purchase |
| Remote Distance | 200m |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box\, Batteries\, Operating Instructions\, charger\, Remote Controller\, Camera |
| Material | Metal\, Plastic |
| Features | Other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | CN(Origin) |
| Type | Airplane |
Reviews
There are no reviews yet.