Description








| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Is Electric | Lithium Battery |
| Quantity | 1 pcs |
| Wheelbase | Upper Shell |
| Is it battery/power supply | Y |
| Is it charger/adapter | N |
| Is Batteries Included | Yes |
| Size | 6S |
| Technical parameters | KV1100 |
| Model Number | 22.2V 1050mAh 150C |
| For Vehicle Type | Helicopters |
| Tool Supplies | Battery |
| Four-wheel Drive Attributes | Battery |
| Remote Control Peripherals/Devices | Battery |
| Upgrade Parts/Accessories | Lithium Battery |
| RC Parts & Accs | Batteries – LiPo |
| Material | Composite Material |
| Brand Name | Teranty |
| Recommend Age | 14+y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Certification | CE |
| Model 1 | 6s BATTERY |
| Model 2 | 22.2V BATTERY |
| Model 3 | FPV BATTERY |
| Model 4 | TATTU R-LINE 5.0 BATTERY |
| Model 5 | 1050mAh BATTERY |
| Model 6 | 150C BATTERY |
| Model 7 | Lipo Battery |
| Color | 1Pcs With XT60, 3Pcs With XT60 |
Reviews
There are no reviews yet.