Description
Turbo Racing 1:76 Colorful RC Car Mini Full Proportional With Remote Electric RTR Kit Control Toys For Kids and Adults






























Turbo Racing 1:76 Colorful RC Car Mini Full Proportional With Remote Electric RTR Kit Control Toys For Kids and Adults Brand:Turbo Racing Scale: 1/76 Color:Red,dark green Age:14+ Power System Motor:Brushed motor Transmitter Model:91803G-B Frequency: 2.4G Channel:3CH Remote Distance:30m Required Battery:4X AAA battery(not included) Battery Battery for the Car:3.7V 75mAh Li-ion battery(included) Charging Time:About 30 minutes […]






























| Weight | 0.340 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30 × 20 cm |
| Brand Name | Aneegfpv |
| Recommend Age | 14+y |
| Is Electric | No Battery |
| Is Batteries Included | No |
| Material | Metal |
| Model Number | 1:76 RC Cars |
| Controller Mode | MODE2 |
| Wheelbase | 1:76 RC Cars |
| Certification | CE |
| CE | Certificate |
| Tire Track | 1:76 RC Cars |
| Dimensions | 50*23*19mm |
| Remote Distance | 30 meter |
| Type | Car |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:64 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | Yes |
| Barcode number | 1:76 RC Cars |
| Features | Remote Control |
| Design | Cars |
| Control Channels | 12 Channels & Up |
| Flight Time | 30min |
| Color | With TX Dark green, With TX Red |
Reviews
There are no reviews yet.